Wybór mebli do kuchni nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że do wyboru mamy mnóstwo możliwości. Jednak coraz popularniejsze stają się meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk. Prawdę mówiąc, nie ma się co temu dziwić. Meble tego typu są bardzo nowoczesne i eleganckie, a swoim stylem pasują zarówno do kuchni typu glamour czy art deco, a nawet do industrialnych połączeń różnych materiałów, między innymi kamienia, szkła, jak i metalu. Jak jednak powinno się dbać o lakierowane meble? Dziś postaramy się nieco rozwinąć ten temat!

Meble lakierowane – jak powstają?

Warto już na samym początku wyjaśnić, jak powstają i czym są meble lakierowane. Ich bazą jest albo drewno, czyli materiał bardzo trwały i solidny, albo płyta MDF, czyli specjalna mieszanka włókien drzewnych odpowiednio utwardzanych substancjami chemicznymi. Główną zaletą tego typu płyt jest atrakcyjna cena, stąd sporo osób wybiera właśnie taką opcję. Następnie taka podstawa pokrywana jest warstwą specjalnego lakieru, z tym że im jest go więcej, tym meble są bardziej odporne na uszkodzenia. Co ciekawe taki rodzaj mebli dostępny jest w naprawdę szerokiej palecie kolorów, a same lakierowane fronty meblowe wykończone mogą być zarówno w połysku, jak i macie oraz półmatowo.

Jak użytkować i pielęgnować meble lakierowane?

Lakierowane meble, szczególnie te na wysoki połysk, to, jak wspomnieliśmy bardzo eleganckie i modne rozwiązanie. Jednak wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji oraz użytkowania. Wynika to między innymi z faktu, że chociaż lakierowanie jest odporne na wilgoć oraz parę wodną to jednak jest bardzo podatne na zarysowania, oraz różnego rodzaju urazy mechaniczne. Właśnie dlatego meble takie najlepiej czyścić miękką ściereczką (na przykład z mikrofibry) nasączoną wodą. Jeśli nie chcemy uszkodzić lakierowanej powierzchni, unikać powinniśmy wszelkich środków zawierających aceton, amoniak czy alkohol. Nie wskazane są także różne mleczka czyszczące z mikrogranulkami. Pamiętać należy także o tym, że dla mebli lakierowanych wysoka temperatura nie jest wskazana. Dlatego też na uszkodzenia narażone są szczególnie elementy meblowe znajdujące się blisko piekarnika, płyty grzewczej albo całej kuchenki wolnostojącej. Warto też używać okapu lub pochłaniacza. Ich uruchamiania podczas gotowania eliminuje lub chociaż minimalizuje nadmierne oddziaływanie gorącej pary oraz wilgoci na lakierowane powierzchnie mebli.